CZ 805 Bren -první kontakt

V nedávné době byla do výzbroje AČR zavedena puška CZ 805 BREN, kterou vyrábí Česká zbrojovka. Tato žhavá novinka se potýká s nepřeberným množstvím rozcházejících se názorů na její kvalitu a provedení, a proto jsme na ni byli velice zvědaví. Po prodělání náročného týdenního výcviku jsme si na ni udělali vlastní názor. Mějte na paměti, že recenze, kterou právě čtete, je pojata čistě subjektivně.

První kontakt

Do ruky se nám dostala varianta A1, což je standardní útočná puška s délkou hlavně 360 mm. Již na první pohled působí neuceleně a „hranatě“ a ve chvíli, kdy si ji vezmete do ruky, se tento pocit ještě více umocní. Díky svým ostrým hranám a značné váze, která je navíc špatně rozvržena, je pro uživatele citelně nepohodlná. Rozhodnete-li se navíc svoji pušku obohatit o další příslušenství, zbraň se dosti pronese. Bohužel ani její tříbodový popruh není zcela dobře vyřešen, neboť má silnou tendenci se zachytávat do napínací páky. [nggallery id=29]

Zásobníky

Zásobníky jsou na danou ráži (5,56×45) zbytečně velké a neforemné. Jsou sice vyrobeny z průhledného plastu, ale chybí na nich rysky určující počet zbylých nábojů. Největší a zásadní chybou je jejich neuvěřitelně špatně provedené vyústění. To se projeví ve chvíli, kdy si nedáváte dostatečný pozor a zavadíte špičkou střely prvního náboje o okraj zásobníkové šachty. Už i malý tlak způsobí uvolnění nábojů, které vám vyplní celou šachtu a zásobník zůstane poloprázdný. Tento problém se může stát ve skutečné bojové situaci osudným.

Záchyt závěru

Tedy spíš nepochopitelná absence vypouštěče závěru. Přebíjení se provádí stejně jako na zbraních o několik generací starších. Takže po přebití nestačí jen zavadit palcem přebíjecí ruky o vypouštěč stejně jako u většiny současných zbraní (M4 ,Sig, atd). V našem případě musíte přehmátnout a „shodit závěr“ po staru pomocí napínací páky. Aspoň že ta je na levé straně s možností přemístění doprava pro leváka.

Pažba, pažbička, grip

Pažba je vcelku vyhovující, i když i zde jsme nalezli pár drobných chyb. První vada vychází ze snahy o zvýšení střeleckého komfortu možností snadné montáže lícnice. Ta je ale bohužel vždy pouze jednostranná, což může způsobit problém v případě nutnosti přehodit zbraň do opačného gardu. Nelze pak plnohodnotně a pohodlně zacílit a to ani se standardizovaným kolimátorem. Druhou vadou je fakt, že se nám po cca 200 ranách začala na jedné z pažeb vyklepávat hlavní osa pažby, což zřejmě není zcela optimální. Pažbička má příjemný úchop a zbraň se s ní dobře ovládá. Zajímavostí je zde možnost výměny hřbetu za menší, ten ale armáda jako možný doplněk nezavedla. Na zbrani byl nasazený také přední grip, ve kterém je po odšroubování víčka dutinka na AA baterie.

Pojistka – volič způsobu střelby

Pojistka není ergonomicky zcela dobře vyřešená stejně tak i pořadí funkcí. Přepínač/volič má čtyři polohy: zajištěno, jednotlivě, řízená dávka po dvou nábojích a plná dávka. V poloze zajištěno je ovladač vodorovně s osou hlavně. V polohách odjištěno směřuje ovladač v různých úhlech k zemi. V těchto úhlech dosti překáží pohodlnému držení zbraně a může způsobit nechtěné přepnutí režimu střelby. Páka jde navíc značně obtížně přepínat. Nejedenou se stalo, že jsme si z polohy zajištěno přepnuli až na dvouranou dávku.

Zborka, rozborka

Je vcelku snadná a lze si ji během půl hodiny dobře zažít. Menší problém tvoří dva čepy, které drží šachtu s pažbičkou a spouští. Při rozborce se musí vyjmout a vložit do otvorů na pažbě, které jsou přímo k tomuto účelu upraveny. Problémem je ale jejich nevyhovující kompatibilita s čepy, které se mohou lehce uvolnit a vypadnout. Dalším mínusem se stává pružinka, která aretuje čepy ve zbrani. Je nedostatečně chráněna a při manipulaci se zbraní může dojít k nechtěnému stlačení a následnému vypadnutí čepů. Skutečnost, že pro výměnu chránítka ústí za nástavec pro střelbu cvičnou municí potřebujeme klíč číslo 17, nás velice udivila. Naštěstí je tento klíč standardní součástí čistění.

Čištění

BREN je velice složitá a členitá zbraň a vyčistit ji zabere hodně času. Pokud pro střelbu použijete cvičnou munici, budete čistit ještě déle. Na cvičných nábojích české výroby je totiž silný modrý nátěr, který se z části odlupuje a z části spaluje při střelbě. Splodiny pak pokrývají vnitřek a části těla zbraně těžko odstranitelným modrým filmem. V přiloženém čištění je k tomuto účelu dostatek různých kartáčků, originální nástroj se škrábátkem a Bore snake.

Střelba

I když je střelba díky ráži 5,56×45 příjemná a zbraň sama o sobě velice přesná, dochází při ní k nemalému množství závad. Puška se velice rychle zanese a i při přepnutí na vyšší tlaky, je nutno často dorážet nedovřený závěr. Další častou závadou jsou tzv. DOUBLE FEEDy, což je tendence zbraně zasouvat dva náboje do komory. To zajisté závisí i se špatnou konstrukcí zásobníku. K této chybě nejčastěji dochází, pokud při střelbě uchopíte zbraň za zásobník, nebo si o něj vleže zbraň opřete. Na pušce jsme měli nasazený kolimátor Meopta, kterému veskrze nebylo co vytknout.

Závěr

Po nevalných zkušenostech s touto zbraní nepovažujeme CZ 805 A1 BREN za vhodnou a plnohodnotnou náhradu osvědčeného samopalu vz.58. Navíc Enfieldská zbrojovka (nynější součást BAE Systems) do svého programu zřejmě ani tuto zbraň nezařadí a tím pádem je i její název naprosto scestný (BR – Zbrojovka Brno, EN – Enfield). A i kdyby Enfieldská zbrojovka tuto zbraň začala vyrábět, rozhodně si toto slavné jméno nezaslouží.

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru