Test – 5 let s hodinkami LUMINOX

Na internetu se dá najít spousta recenzí na různé modely hodinek snad všech značek.  Většina těchto recenzí a testů je většinou podporována výrobci či prodejci vybavení a z toho důvodu jsou recenze nejčastěji krátkodobé. Ať se to týká jen Unboxingu, kdy je zboží předvedeno a popsáno, a nebo testu v rozmezí týdnů až měsíců. My jsme se v TACTICOOLNĚ rozhodli jít hlouběji a shrnout naše zkušenosti s hodinkami LUMINOX po několika letech, prakticky denního používání.

V rámci týmu OBOS.cz jsme v roce 2011 nakoupili čtvery tritiové  Luminoxi s modelovým označením 3064. V této době byl asi největší boom tritiových hodinek. Speciálně firma Luminox cílila reklamu na uživatele z řad ozbrojených složek a military nadšence. I my jsme této reklamě podlehli. A jak nám hodinky posloužily?

Předem je nutné říci, že jedny hodinky už má dva roky jiný majitel a jedny byli ukradeny. Takže do dnešního dne nám zůstaly už jen dvoje, ale to dle našeho názoru k sepsání našich zkušeností stačí.

Hodinky Luminox při střeleckém výcviku OBOS.cz

Použití hodinek:

Určitě vás, čtenáře, bude zajímat v jakém prostředí jsme hodinky používali. Oba testované kusy nosíme prakticky denně a od roku 2011 s námi prošly nejrůznějšími aktivitami. Jako nejtěžší test pro konstrukci hodinek bylo určitě koupání střídavě v moři a v chlorovaném bazénu. I když se každý z uživatelů vždy snaží hodinky opláchnout pitnou vodou, agresivní prostředí hodinkám určitě nesvědčí. Další chemickou zátěž si hodinky „užili“ na OBOSí dílně při údržbě zbraní, kdy se nevyhnuly občasnému kontaktu s mazivem či prostředky pro čištění zbraní.

Další zatěžkávací zkouškou byly vysoké teploty a sluneční záření, kterým byly hodinky vystaveny během naše dlouhodobého působení  v oblasti bezpečnosti na jihu Španělska. Na druhou stranu museli zvládnout i teploty pod -20 °C  během výcviku Aktivních záloh či na delších sky-alpových výletech po českých horách.

Již po velmi krátké době nošení jsem si tyto hodinky oblíbili. Jejich lehká plastová konstrukce, skvělý design a 16 tritiových bodů, společně se silikonovým řemínkem skvěle sedí na ruce a člověk si připadá opravdu TACTICOOL. I velikost hodinek je příjemná. Průměr 44mm už na ruce vypadá celkem masivně, ale díky oblým tvarům nezachytává o oblečení.  Navíc mají hodinky velké přehledné číslice a tak se z nich čas výborně odečítá.

Závady:

Teď už k samotné výdrži hodinek. První, co nás po necelých dvou letech opustilo, byli silikonové řemínky. Jeden odešel po roce a druhý cca po roce a půl. Jelikož jsme hodinky koupili v zahraničí a nebyl čas ani síla si dopisovat s výrobcem, nahradili jsme rozpadlé pásky novými, neoriginálními řemínky typu NATO.

(NATO řemínek funguje tak, že jeden popruh je protažen pod obě osičky hodinek. Takže při případném vytržení jedné z osiček zůstane řemínek, jako náramek, připevněný na ruce a hodinky na něm visí za druhou osičku.)

 

Další slabinou hodinek může být jejich plastové tělo. Během výcviku zaměřeného na pohyb v plynové masce pod taktickým námětem se nám podařilo strhnout jedny z hodinek o strom. Když jsme hodinky cca po hodině hledání našli, zjistili jsme, že zatím co osička přežila nehodu bez úhony, došlo k vytržení plastu z  jejího uložení. Toto opravil až hodinář, který uložení převrtal tak, aby osička nevypadávala. Problém s případnou ztrátou hodinek pak vyřešil již zmíněný NATO řemínek.

 

Po výměně osiček a použití NATO strap řemínku již hodinky vždy drží na svém místě.

Hodinky s neoriginálními řemínky tipu NATO

Další servis a to hned dvakrát si vyžádala u jedněch z hodinek otočná luneta. Poprvé, když během používání vypadlo sklíčko chránící tritiovou kapsli lunety a po druhé, když luneta přestala těsnit. Zde je nutno říci, že sklíčka kryjící tritiovou kapsli v lunetě jsme ztratili z každé lunety a i když to na funkci tritia nemá vliv, uživatele to opravdu nepotěší. Jelikož to prostě nedrží, nosíme hodinky dál bez sklíček:)

Luneta obepíná minerální sklíčko. Tento materiál je u hodinek tohoto ražení pod 10 000 Kč asi nejpoužívanější. Na našich Luminoxech však byla sklíčka brzy poškrábána. Je to logické, jelikož luneta je umístěna zároveň se sklíčkem, takže neposkytuje sklíčku ochranu proti kontaktu například se zdí. Poškrábání sklíčka nemůžeme brát jako vadu, naopak hodinky pak dostávají tu správnou patinu. U jedněch hodinek jsme však museli rozbité sklíčko měnit a to poté, co spadly při nandavání cca z výšky 1,5 m na nohu od rotopedu. Sklíčko pád nepřežilo a přišla na řadu oprava.

Máme za sebou asi kompletní výčet servisních úkonů na našich Luminoxech. Ještě zbývá zmínit nutnost výměny baterie, která nás za dobu užívání zatím potkala u obou modelů dvakrát a samozřejmě čištění strojku při její výměně.

Detail stavu hodinek. U levých byla měněna luneta a u pravých sklíčko. U obou hodinek chybí sklíčko chránící tritium na lunetě.

Funkčnost:

Co se týče chodu strojku, tak hodinky měří čas prakticky bez problémů.

Shrnutí:

Rozhodně musíme říct, že nákupu hodinek Luminox nelitujeme. Svojí práci odvedli a jako časomíra dobře posloužili. Trochu nám však ve výbavě chyběl budík a občas by se hodily i stopky. Je ale pravda, že jsme za své peníze čekali od firmy Luminox trvanlivější produkt.  Na druhou stranu se však hodinky 3064 drží mezi základními modely v nabídce značky. V případě, že se chystáte koupit obdobné hodinky, rozhodně kupte hodinky v konfiguraci se řemínkem a doporučujeme zvážit model se safírovým sklíčkem.

 

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru