Safariland 7379 – Jedno z nejlepších služebních pouzder

Trh je doslova přesycen pistolovými pouzdry. V případě že si pořídíte, či nafasujete nějakou rozšířenější zbraň třeba jako Glock17, máte při výběru pouzdra o zábavu postaráno.

Když potřebujete pouzdro pro skryté nošení, tak se dnes jistě dostanete buď k továrně vyrobenému samosvornému polymerovému pouzdru, anebo si necháte otisknout Kydex přímo na míru. Prakticky ani s jednou variantou nemůžete šlápnout vedle a takové pouzdro vám s ohledem na užívání bude jistě dobře sloužit řadu let.

Jiná situace je na poli služebních pouzder. Zde uživatel vyžaduje vysokou odolnost konstrukce, jednoduché tasení, uložení zbraně a většinou pojistku, která zajistí zbraň proti odcizení, či ztrátě. Ano, spousta uživatelů řekne, že samosvorné pouzdro po dotažení je dostatečné řešení, a i v AČR často potkáte vojáky s Kydexovými samosvornými pouzdry, ale je toto řešení ideální? Dle mého názoru není. Dovolím si přidat jednu osobní zkušenost. Před několika lety, během jednoho výcviku s nejmenovanou jednotkou, která fasuje pro své příslušníky právě pistole Glock, jsem jako padlý OPFOR opouštěl vybydlenou budovu ihned poté, co se přes mé stanoviště převalila formace dané jednotky. K mému překvapení jsem v chodbě u dveří našel ležící, někým ztracenou pistoli. Když se našel majitel, tvářil se více zahanbeně a naštvaně, než vděčně, že se zbraň našla. Obzvláště když si z něj jeho kolegové začali utahovat. Samozřejmě to bylo více dílem náhody než neopatrnosti, většinou všem pistole v pouzdru drží, ale i tak bych nechtěl být v jeho kůži, myslím, že nikdo z vás.

Pouzdro Safariland 7379 a Glock 19

Takže jsme zpátky u pojistky. Zde máme na výběr z pojistek z plastu, či pruženky, které jdou přes hřbet zbraně, anebo různými způsoby fixují zbraň za lučík. První zmíněná pojistka většinou funguje tak, že nejdříve odjišťujete pouzdro a pak teprve děláte úchop na zbrani.  V druhém případě při uchopení zbraně odjišťujete pouzdro, většinou palcem či ukazováčkem. V minulosti několik firem umístilo pojistku nešťastně tak, že při jejím stisknutí a tasení zbraně šel ukazováček přímo na spoušť zbraně, což občas vedlo k nehodě v podobě nechtěného výstřelu.

S výborným řešení přišla firma Safariland, která je na poli služebních pouzder opravdovým etalonem kvality. Její systém pouzder je široce rozšířený především u ozbrojených sborů v USA. Safariland ve svém stavebnicovém systému nabízí pouzdra vhodná snad pro všechny druhy použití a jakýkoli způsob uchycení na výstroj. Asi nejzajímavějším řešením výrobce je systém ASL (Automatic Locking System). Tento systém funguje na principu zajištění zbraně za lučík ihned po vložení do pouzdra. Zasunutí zbraně do pouzdra přitom nevyžaduje žádný tlak a zbraň se zajistí i vlastní vahou. Uživatel si pouze zatažením směrem vzhůru zkontroluje, zda je zbraň řádně zajištěna. Bonusem při zasunutí zbraně do pouzdra je i příjemné cvaknutí, které indikuje zajištění zbraně. Během tasení je pak třeba palcem ruky stisknout pojistku, která uvolní lučík, a vy můžete pohodlně tasit zbraň. Celá procedura je úplně tichá a bez jakéhokoliv odporu. Jedinou nevýhodou může být, že díky palcové pojistce, při tasení pod stresem, nemusíte vždy udělat stoprocentně ideální úchop na zbrani.  Pro rychlejší a jistější nahmátnutí pojistky nabízí firma Safariland možnost dokoupit záštitu, která vám vede palec přímo na pojistku. Další variantou je třeba vybavení pouzdra druhou pojistkou, což vyžadují předpisy některých ozbrojených sborů. Zajímavá je i samotná pevnost systému. Při troše hledání na You-tube můžete najít videa, kde za pistoli zasunutou v pouzdru visí dospělý muž a dělá přítahy.

Detail systému QLS

V našem ročním testu jsme otestovali systém ASL integrovaný do pouzdra řady 7. Pouzdra řady 7 patří k těm novějším, které výrobce do své nabídky zahrnul. Materiál pouzdra Du-Pont je opravdu robustní a pevný plast, navíc je z vnitřní strany opatřen úpravou Safariseven po které zbraň příjemně klouže. Jelikož pouzdro používáme s různou výstrojí, rozhodli jsme pro QLS systém, který umožňuje rychlé a beznářaďové přendání pouzdra mezi platformami. Je sice pravda, že tento systém není úplně levný, ale je naprosto funkční a uživatelsky přívětivý. Můžete tak mít třeba několik montáží s různou výškou podsazení pouzdra pod opasek, či měnit místo pro uchycení pistole. V rámci teamu OBOS.cz však nedoporučujeme měnit místo umístění zbraně na výstroji, jelikož se ji ve stresu můžete snažit nahmatat na špatném místě, což může mít fatální následky. My systém QLS používáme spíše pro výměnu pouzdra mezi opasky.

Závěrem je třeba říct, že pouzdro Safariland ALS  s číslem 7379 je jedním z nejlepších pouzder, které jsme měli možnost vyzkoušet a jsme přesvědčeni, že obzvláště pro příslušníky ozbrojených složek, kteří používají služební zbraň, je toto pouzdro jedním z nejlepších řešení.

Pojistka přesně sedí na palec silné ruky

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru