Test cz805 s Armywebem

Dne 19.1.2015 více jak dvacet testerů ukončilo první část testování zbraní české produkce. Tato jedinečná akce pořádaná Armywebem, která díky velké účasti různě zkušených střelců vykazuje vysoký stupeň objektivity. Každý ze střelců po ukončení akce dostal v vyplnění formulář kde vyjádřil své pocity z testovaných kousků. Dalším faktorem bylo sledování zbraní a jejich možných závad ze strany instruktorů OBOS.cz. Kvalitu výsledků ještě znásobila účast zástupců dvou českých časopisů zaměřených na zbraně. Za časopis zbraně a náboje byl dlouholetý střelec a člen představensta sdružení LEX František Mikina a za střeleckou revue jeho kolega a odborník v oboru zbraní David Karásek.

Cílem našeho testování bylo především dát široké veřejnosti odpověď na otázku, zda CZ 805 BREN je důstojný nástupce výborné útočné pušky sa.vz.58. V rámci srovnání jsme k CZ 805 přidaly do testu pušku V-AR. Tato puška byla do testu zahrnuta hlavně pro její výbornou pověst, tuzemskou výrobu a trendy ergonomii. Samozřejmě nemohla pro porovnání chybět ani klasická kosa- v našem případě její samonabíjecí verze PA 580. Díky tomu mohly i méně zkušení střelci střelci srovnat i chování zbraně jjak v ráži 7,62×39 tak i v ráži .223rem.

Dobrou zprávou jak pro náš zbrojní průmysl tak i pro koncového spotřebytele je že při vystřílení cca 3500 ran jsme na střelnici zaznamenaly u všech pušek minimum závad. 8 krát sme zaznamenaly chybu nábojů 223.rem od výrobce BARNAUL. Jednalo se o vadu zápalky a je to chyba 8 nábojů z várky 3000ks.

Asi nejzvědavější byli všichni na CZ 805 Bren. Tuto zbraň jsme pro potřeby testu zakoupily u jednoho z našich oblíbených dealerů zbraní, tak aby nemohlo v žádném případě dojít k jak někteří říkají “výměně za výběrový a spasovaný kus) Jedná se o variantu CZ 805 BREN S1 s hlavní rovných 40 cm, což je nejdelší prodávaná varianta. Váha tohoto kusu je 3,48kg. Další info naleznete na stránkách vírobce

Tento kus měl před zahájením testu vystřeleno 25 ran. Zbraň byla pro test ponechána pouze v lehkém olejovém filmu a bez jakýchkoliv zásahů zapůjčena prvnímu střelci. Během 1500 ran jsme na Brenu zaznamenaly jen u posledních střelců čtyřikrát nedovřený závěr při natažení zbraně. Tato závada měla dvě příčiny. Jednou z nich je chyba manipulace u střelce , kdy střelec vede při natažení závěr pomalu zpět. Druhým faktorem je nadměrné znečištění zbraně při použití levnější munice. Krom těchto několika závad testovaný kus nevykazoval žádnou vadu a dle instruktorů OBOS.cz je to velký pokrok v porovnání s prvními kusy se kterými přišly do styku. Jediná větší vada na kráse je deformace a nadměrné opotřebení některých vodících ploch v těle zbraně (viz foto). Zde jsme však stále na začátku testování a uvidíme co bude po deseti tisících ranách.

Dalším moderním kouskem v testu byla puška V-AR. Tento kousek zapůjčil pan Vosátka pro účel našeho testování Jednalo se o provedení ………..I když šlo o kousek který má nastříleno už přes deset tisíc ran a před testováním byla u zbraně vyměněna hlaveň nebylo to na zbrani nějak poznat. Tato puška zaujala hlavně vysokým standardem opracování dílů a ovládacími prvky které jsou schodné se standardem pušek AR/M4. Oproti těm však u zbraně pana Vosátky chybí doražeč závěru. Zde výrobce tvrdí že v jeho konstrukci zbraně není vyražeč potřeba a to potvrdil i náš test při kterém zbraň nevykázala žádnou závadu.

Třetím a posledním kusem byl PA 580 což je nejnověší přírustek mezi samonabíjecími klony sa.vz.58 od firmy PERUN ARMS. Testovaný kousek přijel na střelnici prakticky ze skušebny a byl složen převážně z nových dílů. Zbraň byla osazena !tuningovím” setem od stejného výrobce který obsahuje světlovodná mířidla, kompenzátor PA. MK.I Taktický vypouštěč závěru a modifikovaný záchyt zásobníku. K setu který výrazně zvyšuje uživatelský komfort zbraně patří ještě závěr s pákou přehozenou na levou stranu. Toto se však stalo u testovaného kusu kamenem úrazu. Zde vykázala testovaná zbraň jedinou závadu, když při střelbě upadla ze závěru napínací páka. Zde se ukázala technologická chyba u předseriové řady z kolekce PA. Jednalo se o nedostatečně pevný svár a závadu jsme odstranily vložením standardního závěru PA.
Shrneme li naše poznatky, tak si zbraně tuzemské výroby stále udržují vysoký standard a nákup ani jedné ze zbraní by neměl být pro střelce zklamáním. V rámci objektivity vám níže nabízíme syrové výsledky našich testerů ze kterých si každý může udělat vlastní obrázek a který ukazuje která zbraň uživatele nejvíce oslovila.

1 názor na “Test cz805 s Armywebem”

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru