Test žvýkaček First strike

Udělali jsme malý test kofeinových žvýkaček prodávaných v PX shopech Americké armády po celém světě.

Za necelé 2 dolary se nám dostal do rukou sáček s příchutí „Arctic mint“ obsahující 5 velkých modrých žvýkaček.

Žvýkačky jsou prodávány jako prevence proti únavě. Již na obalu se dočtete, že každá žvýkačka obsahuje 100 mg kofeinu a pro lepší efekt ještě 2% karbohydrátů. Pro srovnání: v plechovce Coca Coly je 25 mg , v šálku kvalitní kávy cca 120 mg a v plechovce energy drinku Monster 140 mg kofeinu.

Samotný test žvýkaček nebyl nikterak plánovaný, zkrátka vyplynul ze situace. Ten den jsme spali pouhé 4 hodiny a brzy ráno jsme se vydali po dálnici na 130 kilometrů dlouhou cestu. Silný déšť si vybral u méně opatrných řidičů svou daň a my během jízdy dvakrát zasahovali u naštěstí lehčích nehod. Po příjezdu do cíle jsme v nepolevujícím dešti několik hodin rekognoskovali terén pro nadcházející plánovanou akci. Když jsem se celý promáčení, lehce vymrzlí stavili na oběd a poté sedli do vyhřátého auta, okamžitě na nás padla únava.

Nastala pravá chvíle podrobit žvýkačky zátěžovému testu. Každý jsme si vzali jednu a vzápětí se shodli, že něco tak odporného jsme nikdy nežvýkali. Už samotná chuť žvýkačky vám nedovolovala polevit v soustředění. Rázem jsem si vybavil nemocniční prostředí, ve kterém neustále cítíte jakousi pachuť dezinfekce v tomto případě navíc obohacenou o notnou dávku peprmintu. Odporné, ale účinné. Zhruba během 10 minut jsme byli zcela probráni a únava se po celou zpáteční cestu již nedostavila.

Přestože žvýkačky obstály na výbornou, jako prevenci únavy doporučujeme spíše kvalitní spánek. Nic není příjemnější, zdravější a sladší. Avšak příslušníkům ozbrojených složek se těch pár gramů navíc určitě vyplatí mít vždy u sebe.

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru